About

Islandia, dlaczego tam?


Jeden z krajów nordyckich położonych na północy Europy. Posiada wiele czynnych wulkanów, gejzerów. Linkuje do galerii fotografa z Akureyri : zdjęcia Islandii  1. Klimat- generalnie chłodno ale wbrew pozorom zima jest po prostu długa , nie ma zbyt niskich temperatur, utrzymuje się delikatnie poniżej zera . Jest po prostu dużo dużo śniegu. Latem silne słońce. Pozornie średnia temperatura daje efekt lata. W styczniu można się spodziewać ,że jasno się robi dopiero około 12 w południe, a ściemnia się już koło 16. Cztery godziny ciężko nazwać dniem- jest w miarę widno. W lato można się spodziewać odwrotnej sytuacji. Jasno jest do 2-3 w nocy.
     
  2. Natura - dużo skał, mało drzew, twarda ciemna gleba, dużo mchów, trawa. Piękne fiordy, jeziora. Rozmieszczenie miast - na obrzeżach.
  3. Ludzie- około 300 tys ludzi. Z czego połowa znajduje się w Reykjaviku. Polacy.. Najliczniejsza grupa imigrantów. Potem Litwini, Łotysze i inni. Islandczycy w pierwszym kontakcie dość nieufni i zdystansowani. Ale jeśli okażemy się uczciwi i mili bardzo szybko to doceniają i stają się bardziej otwarci. Jak już się przekonają do człowieka, stają się bardzo pomocni. Ważną rzeczą jest to, że nie podają sobie ręki na przywitanie.
  4. Waluta - korony islandzkie - 100 ISK to 2,71 PLN. Trzeba wymienić je w Reykjaviku na lotnisku (jak się wraca), ponieważ w Polsce praktycznie niemożliwe. Najpierw PLN na EURO potem na ISK
  5. Język - angielski , wszyscy biegle porozumiewają się w tym języku. Nawet osoby starsze znają podstawy. Urzędowy- islandzki.
  6. Zarobki - z reguły wszędzie podstawą jest 1200-1500 ISK / h. Z reguły zawsze tak jest na początek ale w wraz z wykazywaniem się, co kilka miesięcy stawka rośnie. Zależy od firmy lecz podobno to norma wszędzie.
  7. Koszty utrzymania- zależy od miejsca. Przykład Akureyri: pokój może kosztować koło 40 tys ISK a mieszkanie od 60 do 100 tys ISK. My za mieszkanie 70mkw będziemy płacić 80 tys ISK z rachunkami. Rachunki dodatkowe są dość niskie. Ogrzewanie bardzo tanie ze względu na ilość ciepłych źródeł. Z reguły cena wynajmu zawiera już wszystkie rachunki. 3 duże sieci telekomunikacyjne, internet telefon bez problemu.
  8.   Podatki - 42% będąc zatrudnionym legalnie na umowę islandzką ma się jakby to nazwać        ulgę podatkową 40 tys ISK. 300.000 ISK x 58% = 174.000 + 40.000= 214.000 ISK /         miesiąc tyle zostaje po podatku.
Oczywiście kwoty podane są podane na "oko" aktualne stawki podatków i pensji będziemy znać na czasie:)
Wraz z postępami naszej wyprawy będziemy publikować nasze spostrzeżenia i doświadczenia. W następnym poście poruszymy temat potrzebnych Nam dokumentów.

Źródła wiedzy- doświadczenie męża przy pierwszym pobycie, wikipedia, google , 500px.

pochmurne niebo


zdjęcie nieba w Rumi, fot.M.Dzianach
Islandia, dlaczego tam? Islandia, dlaczego tam? Reviewed by Michalina i Piotr on 13:01 Rating: 5
Michalina Dzianach. Autor obrazów motywu: Ailime. Obsługiwane przez usługę Blogger.