About

VIKING STYLE- Festiwal WikingówVIKING STYLE


Witamy wszystkich. 
Dzisiaj będzie trochę o tym czym Islandczycy szczycą się najbardziej. Mianowicie krew wikingów, która płynie w ich żyłach! W wielu miejscach na Islandii możemy się spotkać ze sklepami, muzeami i innymi punktami, w których łatwo odczuć z czego Islandczycy są dumni najbardziej. Wikingowie i wszystko co z nimi związane to pewnego rodzaju wzór siły, honoru, braterstwa i innych zasad z którymi lubią się mieszkańcy wyspy utożsamiać. Oczywiście pomijana jest ta gorsza strona, która mówi o tym ,że wikingowie z północy dobijając do jakiegoś lądu gwałcili co się ruszało, co nie ale  wartościowe to kradli a resztę palili. Myślę, że Słowianie, Prusowie i inne ludy tych czasów nie były wcale lepsze. Zostawmy to jednak do rozpatrzenia historykom i zajmijmy się tym co ciekawe i przyjemne. 


Na całym świecie coraz popularniejsze staje się rekonstruowanie historii. Najpopularniejsze są właśnie bractwa rycerskie, które organizują ku czci tych czasów, różnego rodzaju festyny, festiwale, pokazy.  Zrzeszają one również coraz to nowych fanów średniowiecza i we własnym gronie spędzają swój wolny czas.
W dniach 12-17 czerwca w miejscowości Hafnarfjordur na Islandii odbył się coroczny festiwal Wikingów. W kameralnym, jednak zacnym gronie spotkali się entuzjaści z Norwegii, Szwecji, Danii, Wysp Owczych no i oczywiście Islandii. 
Symboliczna kwota wejścia pokrywała zapewne koszty żołdu jaki należy się żołnierzom ;) Było jednak warto bo w programie były takie atrakcje jak:

Pokaz walki 


 Zawody w strzelaniu z łuku. Wygrał je mąż o dziwnym przydomku Mr. Bobo. Na zdjęciu drugi od lewej w niebieskim kapturze. Zawodników było w sumie dwunastu. Zawody w powalaniu przeciwnika poprzez... sami zobaczcie...


Pomiędzy konkursami można było kupić na targu różne wyroby jubilerskie czy skórzane dla entuzjastów tych czasów. Wybór był naprawdę duży, wisiorki, pierścionki, bransolety i inne. Wszystko w stylu wikingów.


Wszystko pięknie tylko czy ta młoda dama aby nie jest za młoda na podjęcie pracy? Kontrola z urzędu pracy zaraz... dobra dobra wikingom wszystko wolno więc cicho bo pójdziecie pod topór ;)


Od tej rudowłosej niewiasty sami nabyliśmy bransoletke, robioną ręcznie przez warsztat jubilerski ze Szwecji. 
Rekonstruktorzy wyglądali naprawdę świetnie i nie mówię tu tylko o niesamowitych strojach ale też o brodach czy włosach, których przecież w jeden dzień nie "wyhodujesz" na długość prawdziwego wikinga

O rany julek tyle fajnych rzeczy, a worek z pieniędzmi już prawie pusty :).Sam Thor nie pogardziłby nowymi skrzydełkami na głowę. Tak jak widzicie, można było naprawdę nieźle się wyposażyć. Sprzedawcy bardzo chętnie wchodzili w konwersacje i opowiadali znaczenia wszystkich symboli takich jak młot Mjolnir, który ma dodać siły w walce, hełm Aegis który przerazi wrogów czy Green Man, który był opiekunem lasu. Mitologia Nordycka tak jak i Grecka jest bogata w opowieści, baśnie o bogach, herosach, ludziach i powiązaniach pomiędzy nimi. Największym źródłem są tutaj Sagi, w których jest spisana historia krajów północy i ich wierzenia. Co ciekawe w Islandii Asatru czyli właśnie wiara w Nordyckich bogów jest trzecim co do wielkości wyznaniem. Jeśli jednak przeliczyć na ilość wyznawców to nie jest ich tak wielu, biorąc pod uwagę, że populacja Islandii wynosi trochę ponad 300 000 mieszkańców. Niemniej jednak opowiadania o bogach zamieszkujących piękne miasto Asgard wsparte na tęczy, potężnym Odynie, jego synu Thorze władającym piorunami i ich walce z lodowymi olbrzymami jest niesamowicie ciekawe. Zapewne mógłbym o tym wiele pisać ale nie zbaczajmy za daleko od głównego tematu :).

Tak więc festiwal w naszej opinii był bardzo udany i udział w nim był ciekawym doświadczeniem. Tak jak zobaczycie, wydarzenie zrzeszało ludzi w każdym wieku.


No i cóż wiking nie wiking jeść i pić musi, a że to ich dzień to kawa i jedzenie tylko dla nich. Takie życie. "Słabi to jadło silnym na sadło" 

Jeśli ktoś z was jest zainteresowany wikingami ale do Islandii mu daleko to zapraszam do odwiedzenia strony www.jomsborg.pl gdzie możecie poczytać o największym polskim bractwie wikingów z Jomsborga, które w czasach średniowiecznych siało postrach na morzu Bałtyckim. Dziś nie mniej mężni bracia podtrzymują tradycje w swojej twierdzy pod Warszawą. Oczywiście oprócz wikingów pamiętajmy, że jeśli chodzi o Polskę to czasy średniowieczne i nasze rycerstwo jest z pewnością powodem do dumy. Powstaje coraz więcej bractw rycerskich na terenie Polski i osiągają na arenie międzynarodowej naprawdę znaczące sukcesy na wielu wydarzeniach i turniejach. Jeśli więc ktoś ma chęci to zapytajcie Wujka google co jest gdzie, dołączcie do bractw i cofajcie się w czasie bawiąc się świetnie razem z innymi. 

A TERAZ DAJCIE WINA, MIODU PITNEGO I BIESIADUJCIE!! :D 
Pozdrowienia! Piotr

VIKING STYLE- Festiwal Wikingów VIKING STYLE- Festiwal Wikingów Reviewed by Michalina i Piotr on 14:38 Rating: 5
Michalina Dzianach. Autor obrazów motywu: Ailime. Obsługiwane przez usługę Blogger.