About

Pierwsza wizyta w szpitalu na Islandii- trochę informacji o kosztach leczenia

Zbieramy kolejne nowe doświadczenia. Dziś była nasza pierwsza wizyta na pogotowiu.

Wizyta przebiegała bardzo sprawnie i szybko.
Temat opieki zdrowotnej jest jednym z ważniejszych tematów dla każdego. Przybliżę wam dzisiaj trochę jak to wygląda tu na Islandii.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie przysługuje ono każdemu, kto przepracował legalnie na Islandii sześć miesięcy. Do tego czasu każdy powinien wykupić ubezpieczenie turystyczne jeśli planuje pobyt stały. Jest wiele firm ubezpieczeniowych, jednymi z popularniejszych tutaj na wyspie są : Vis i Sjova. My wykupiliśmy ubezpieczenie w Sjova na sześć miesięcy. Koszt takiego ubezpieczenia to około 12.000 ISK dla osoby w naszym wieku (24 lata), z dobrym zdrowiem, bez przewlekłych chorób i uzależnień.
Ubezpieczenie zwraca koszty leczenia jeśli przekroczyliśmy kwotę 50.000 ISK. Zwraca ale tylko różnicę.

Dla przykładu koszt wizyty na pogotowiu to na starcie około 45.000 ISK dla osoby nieubezpieczonej czyli ponad 1200 PLN. 

Koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu w razie przeziębienia to około 10.000 ISK (ok 280 PLN) chociaż zależy to od przychodni. Ja płaciłam tyle na początku roku kiedy byłam chora.
Przy ubezpieczeniu koszt wizyty lekarskiej wynosi około 3.000-4.000 ISK plus 1.700 ISK za zwolnienie lekarskie.


W tym 1.700 ISK to kwota jaką należy zapłacić jeśli potrzebujemy zwolnienia lekarskiego dla pracodawcy. Kwotę ta pracodawca powinien nam zwrócić. 

Ja dziś zapłaciłam za wizytę na pogotowiu 7.600 ISK z czego 1.700 to zwolnienie lekarskie. 


Tak więc jak widzicie tutaj służba zdrowia jest płatna.


Korzystaliśmy tutaj również z usług dentystycznych. W gabinecie do którego uczęszczamy za pierwszą wizytę ja zapłaciłam około 23.000 ISK w czym zostało zrobione zdjęcie, i założona plomba. To koszt około 650 PLN.


Koszt usunięcia zęba chirurgicznie u jednego z lepszych specjalistów w Reykjaviku to około 70.000 ISK. czyli 1980 PLN. Jest to kwota zawierająca wszystkie wizyty, antybiotyki i usługę.


Dla turystów z UE przydatna staję się karta EKUZ, którą można wyrobić sobie gdy jest się ubezpieczonym we własnym kraju. https://www.ekuz.nfz.gov.pl/mini/islandia tutaj znajdziecie informacje na temat kwot do zapłaty przy posiadaniu karty EKUZ.

Sami posiadaliśmy tą kartę jednak szybko ona straciła na ważności więc musieliśmy wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne tak jak wcześniej wspominałam. Nie ryzykujcie wyjazdu ani tym bardziej długiego pobytu tu bez ubezpieczenia.
Koszty leczenia są tu ogromne. 


Na razie posiadamy tylko tyle informacji na temat leczenia, cen usług itp. I wolimy naszej wiedzy na razie nie pogłębiać :) 


Pierwsza wizyta w szpitalu na Islandii- trochę informacji o kosztach leczenia Pierwsza wizyta w szpitalu na Islandii- trochę informacji o kosztach leczenia Reviewed by Michalina i Piotr on 04:38 Rating: 5
Michalina Dzianach. Autor obrazów motywu: Ailime. Obsługiwane przez usługę Blogger.