About

Rejestracja samochodu na Islandii

  Cześć wszystkim!

Z tej strony Piotr i mam dla was dzisiaj pare ciekawostek ze świata motoryzacji. Mianowicie jak sprowadzić i zarejestrować nasz samochód z Polski krok po kroku!

My mamy już to za sobą. Czekam tylko na rachunek za ubezpieczenie ale tak jak wszystko na Islandii "na spokojnie". Przejdźmy do rzeczy:

1.Sprowadzenie samochodu.
Mamy dwie możliwości na transport naszego samochodu z Polski do Islandii. Pierwszy to przyjazd nim osobiście. Drugi to wysłanie w kontenerze ale nie mam na ten temat precyzyjnych informacji więc opiszę wam to co sam przeżyłem i zrobiłem czyli przyjazd osobiście.

Zaczynając od miejsca startowego Polska, musimy przejechać przez Niemcy, Danię aż do miejscowości Hirtshals na samej północy. Odległość to około 1300km (z Gdańska).
Następnym krokiem będzie podróż promem.
Zarezerwować bilety na JEDYNEGO przewoźnika czyli Smyril Line możemy oczywiście na ich stronie internetowej www.smyrilline.com. Koszt w naszym wypadku pod koniec września wyniósł za 2 osobową kabinę bez okna + samochód regularnych rozmiarów 605EUR.

Polecamy z doświadczenia wykupić sobie też kartę obiadową do bufetu. Tak czy inaczej tam pójdziecie bo podróż trwa 3 dni, a taniej dołożyć to do rozerwacji niż kupować wejściówki na miejscu.

Po 3 dniach z przystankiem na Wyspach Owczych (polecamy z grubsza objechać i zwiedzić, ponieważ jest około 5-6 godzin przerwy podzczas której można wyjechać samochodem) jesteśmy w końcu na Islandii a dokładniej w miejscowości Seydisfjordur na wschodnim wybrzeżu. 

Pierwszym komitetem powitalnym będzie oczywiście kontrola celna, więc przejdźmy teraz przez ten punkt.

WAŻNE. NIE ma obowiązku uiszczania żadnej opłaty na wjeździe. To co musimy zrobić to wypełnić dokument w którym podajemy gdzie jedziemy, dlaczego i na ile czasu. 
O ile powodem nie jest pobyt dłużej niż rok czasu (12 miesięcy) celnicy nie będą oczekiwać odprawy celnej samochodu.
 Czyli co zrobić? Wakacje, praca tymczasowa itp. a plany przecież lubią się zmieniać no nie? ;) Nie wiem czy będę żył za rok a co dopiero czy zostane z tym samochodem na Islandii! PANIE CELNIKU no co PAN!?

Wypełniamy papier, dostajemy kopię (mocno przyciskać bo nam się nic nie odbiło na tym świstku!). Przyklejają nam na szybę naklejkę informacyjną do kiedy samochód może być na terenie Islandii i tyle. Oczywiście mogą też chcieć sprawdzić czy czegoś nie przemycamy, standardowe procedury ale tu nie o tym więc jedziemy dalej.

Jeśli naszym celem jest stolica to trasa do Reykjaviku południowym wybrzeżem wynosi około 650km czyli dobre 7 godzin jazdy. Na stacjach benzynowych płaci się głównie kartą więc lepiej ją ze sobą mieć. Stacji jest mało więc lepiej w miarę możliwości dotankować np. w miejscowości Hofn lub Vik. Zakładam oczywiście, że w Danii przed promem bak napełniliście na full.

2. REJESTRACJA
No i jesteśmy! Stolica! ISLANDIA! My z polskim samochodem i polskimi tablicami. Ludzie nas zaczepiają i pytają się czy nas pogięło, czy nam się to opłacało. Straszą, że cło nas wyniesie tyle, że do końca życia będziemy spłacać, że powinniśmy opłacić cło na wjeździe, że można jeździć na polskich tablicach tylko 3,6,9, miesięcy bo ich kolega to ma teraz problemy i reszta różnego rodzaju bzdur.

 Jedna ważna sprawa i rada ode mnie. Trzymajcie się z daleka od "wujków dobra rada" i zawsze dopytajcie się dla pewności celnika, urzędnika, idźcie do odpowiedzialnego za daną sprawę urzędu po aktualne informacje. Osobo, która ten tekst czytasz pamiętaj, że mam informacje z dnia 16.08.2015. Jeśli jest 2020 w momencie którym to czytasz moje informacje też mogą być przedawnione więc patrz zdanie wcześniej.

Tak czy inaczej, mamy od dnia wjazdu 12 miesięcy na albo zarejestrowanie samochodu w Isladnii albo wypad z baru razem z samochodem. Zakładam, że wszystko idzie jak po maśle, więc zostajemy w kraju i chcemy samochód przerejstrować. Zatem:

1. Idziemy razem z dowodem rejestracyjnym i świstkiem celnym który dostaliśmy na wjeździe do urzędu SAMGONGUSTOFA przy ul. Armula 2 108 Reykjavik http://www.samgongustofa.is/. Wypełniamy dokument i płacimy 5200ISK za podstawowy rozmiar tablic. Musimy również wybrać warsztat w którym zrobimy przegląd i w nim odbierzemy tablice. Jeśli nie mamy ulubionego to warto zapytać Panią zza biurka o rekomendacje. Czekamy około 7-10 dni na rejestracje.

2. W międzyczasie idziemy do urzędu celnego Tollstjori przy ul. Tryggvagata 19 101 Reykjavik https://www.tollur.is/ i zglaszamy, że dokonaliśmy wstępnej rejestracji, chcemy opłacić cło itp. Na podstawie informacji z dowodu rejestracyjnego, który jest już w urzędzie ruchu drogowego Samgongustofa wyliczają nam ile do zapłaty no i cóż trzeba bulić. Ja za swojego Nissana Primera p11 z 1998 zapłacilem 120 000isk. Mniej więcej mogę wam powiedzieć, że cło to druga wartość samochodu w Polsce. I tu każdy się łapie za głowę i mówi, że "to co za debil sprowadza samochód". Rzecz w tym, że ceny samochodów na Islandii są jak porównać z europejskimi właśnie o to cło większe. Wychodzi nam na to samo ale moim zdaniem lepiej mieć swój samochód sprawdzony niż kupować w Islandii. Warsztaty i naprawy są tu bardzo drogie więc ludzie jeżdża porozwalanymi, takie sprzedają i takie też kupują.

3. Samochód zarejestrowany, cło opłacone, jedziemy do wcześniej wybranego warsztatu. Płacimy około 10 000isk za przegląd, 15 000isk podatku drogowego (co 6 miesięcy do płacenia) i 5 000isk z groszami za pierwszą rejestracje w kraju i inne administracyjne pierdoły. Musimy również wybrać firmę ubezpieczeniową. Ja wybrałem firmę TM (tak to jest pełna nazwa ;)), ponieważ pracuję w wypożyczalni samochodów, która z niej korzysta no i wiadomo jakieś zniżki itp. Ubezpieczenie możemy płacić w formie miesięcznej, dostajemy wtedy rachunek na konto bankowe jak za internet. Można również opłacić z góry za cały rok. Miesięcznie zależy oczywiście od samochodu ale ja za swojego bez żadnych zniżek póki co powiedzieli mi że między 10 a 15 tys isk mogę się spodziewać. Zobaczymy ;). Dostajemy tablice i jedziemy. Ciekawą rzeczą jest to, że tu nie ma czegoś takiego jak dowód rejestracyjny. Wszystko jest w komputerze, w systemie przypisane do twojego numeru personalnego kennitala.

Chyba wszystko co musicie wiedzieć. Jak na przerejestrowanie samochodu z innego kraju to procedura jest na prawde prosta i szybka, a w urzędach wszystko wam wytłumaczą i pomogą o ile sami jesteśmy kuturalni i uśmiechnięci :). Dalej tylko lać i jeździć!! Pozdrawiamy i czekamy na pytania jeśli takowe się w waszych głowach pojawiają!
 

Rejestracja samochodu na Islandii Rejestracja samochodu na Islandii Reviewed by Michalina i Piotr on 11:06 Rating: 5
Michalina Dzianach. Autor obrazów motywu: Ailime. Obsługiwane przez usługę Blogger.